Психологія

Як підготуватися до публічних виступів

Автор

    Ще в Стародавній Греції ораторське мистецтво високо цінувалося і викладалося поряд з філософією. В наші дні воно не втратило свого значення, а сучасні засоби подачі інформації у вигляді слайдів, відеороликів та ін. Зробили публічні виступи в якійсь мірі навіть більш складними, адже виступаючому доводиться не просто пояснювати, але також доповнювати, інтерпретувати представлені візуальні дані.

    Жива, невимушена мова, сказана в такому темпі, який допомагає її засвоювати і осмислювати; вміння вчасно зробити паузу, вчасно пожартувати, правильно розставити акценти за допомогою інтонації – всі ці властивості характеризують мову хорошого оратора, здатного захопити аудиторію своїм виступом.

   Іноді спонтанний виступ може виявитися досить вдалим, але робити це системою не можна, особливо якщо мова йде про такі серйозні виступи, як доповіді на конференціях, наукових симпозіумах, семінарах і т.п. Такі публічні виступи, безумовно, вимагають ретельної підготовки, причому не тільки змістовною, а й в плані мови і подачі матеріалу.

Ось кілька рекомендацій, які допоможуть вам прикувати увагу публіки до вашого виступу:

Запишіть свій виступ на камеру.

Репетирувати вам доведеться в будь-якому випадку, тим більше що зазвичай виступає обмежений часовими рамками регламенту, так чому б не записати свій виступ на телефон? Вас вразить, наскільки ваше уявлення про себе відрізняється від того, що ви побачите при перегляді запису, змусить задуматися про те, як сприймає вас публіка, а можливо, і змінити щось в стилі свого виступу.

Правильно поставте голос.

Навчіться говорити грудним голосом. Його можна виробити за допомогою спеціальних вправ і прийомів, які можна знайти в інтернеті. Звучання грудного голосу більш глибоке, м’яке, сильне і красиве; він підсвідомо сприймається публікою як більш переконливий, в той час як підвищення голосу при звичайній мові знову-таки підсвідомо сприймається нею як свідчення невпевненості в собі. Правильно поставлений голос – запорука успішної комунікації і з аудиторією, і на переговорах.

Умійте розставляти акценти голосом і робити паузи.

Навіть найглибше за змістом виступ не буде сприйнято публікою, якщо оратор говорить в дуже швидкому темпі, бігає по фразах і не робить пауз. Мова повинна бути багата інтонаціями, які здатні передати ставлення оратора до того, що він говорить: переконаність, сумнів, іронію і інші відтінки сприйняття.

    Темп мовлення, навіть якщо ваш виступ обмежена за часом, повинен залишатися добре доступним для сприйняття аудиторії, щоб вона встигала стежити за вашою думкою. Особливо значущі моменти слід підкреслювати інтонаційним акцентом і паузою, при необхідності їх можна повторити, трохи перефразувавши.

Оживляйте свій виступ.

По ходу виступу використовуйте слайди з фото, відеоролики секунд на 30-40 і інші аудіо-відео засоби, вставляючи їх в потрібних та заздалегідь визначених місцях. Пожвавити виступ може жарт, дотепне зауваження або репліка у справі і навіть анекдот, що підходить під ситуацію. Аудиторія завжди добре сприймає гумор і жарти, це знімає напругу і залишає гарне враження від виступу.

Проявляйте винахідливість.

Нерідко публічний виступ переростає в дискусію, і оратору доводиться відповідати на питання. Якщо під час свого виступу ви робили паузи, нехай невеликі, то це допоможе вам і при відповіді на складне питання: невелика заминка буде виглядати не як замішання, а як стиль мовлення. Ще одна можливість зібратися з думками – повторити питання.

Не повторюйте те, що написано на слайдах.

Розміщуйте на слайдах мінімум текстової інформації. Вони повинні служити як би опорними знаками для вашого виступу, допомагаючи викладати інформацію послідовно.

Як зняти стрес перед виступом?

    Хвилювання перед виступом – річ абсолютно природна, але позбутися від нього все ж варто. Тут вам допоможуть в міру гарячий чай, який сприяє розслабленню гортані, і дихальні вправи, що знімають стрес. Добре спрацьовує така вправа:

Зробивши глибокий вдих, дорахувати до семи.
Затримати дихання на сім рахунків.
Глибоко видихнути, рахуючи до семи.
Знову затримати дихання на сім рахунків.
Повторіть цю вправу 7-10 разів, і ви відчуєте себе набагато спокійніше, та й легкі розробити перед виступом, що теж корисно.

До речі, це ж вправи можна використовувати, якщо у вас проблеми із засинанням. Завдяки повільному, глибокому і розміреного диханню організм приходить в стан спокою.

Джерело

Вам також може сподобатися