Цікаве

Міфи про людський мозок

Автор

Мозок людини вивчається вже більш сотні років, але кількість загадок, пов’язаних з ним, швидше збільшується, ніж зменшується. Можливо, саме цим пояснюються помилки повв’язані з будовою та функціонуванням головного мозку, багато з яких виникли дуже давно, але збереглися і сьогодні. З найбільш поширенішими міфами такого роду ми готові ознайомити читачів.

Тканина головного мозку має сірій колір. Звідки взялося це твердження, невідомо, але більшість людей впевнені в його справедливості. Насправді живі тканини головного мозку мають червоний колір, а сіре забарвлення характерне для мертвої мозкової речовини, витягнутої з черепної коробки.
Загиблі клітини мозку не відновлюються Клітини будь-якої тканини людського організму існюють протягом певного терміну, а потім відмирають, і клітини мозку не є виключенням. Цей процес посилюється під впливом стресових явищ, вживання токсичних речовин (алкоголію, нікотину), Хвороб та інших негативних факторів. Однак головний мозок має чудову здатність до регенерації: його клітини відновлюються навіть у тих випадках, коли руйнуются обширні ділянки кори. Саме цим пояснюється повернення життєво важливих функцій у хворих, що перенесли інсульт або ставших жертвами серйозних черепно-мозкових пошкоджень.

Інтенсивність роботи мозку слабшає з віком. Таке явище дійсно спостерігається: у літніх людей слабшає пам’ять, знижується кмітливість і здатність сприймати нову інформацію. Проте інтенсивність цього процесу залежить не стільки від кількості прожитих років, скільки від способу життя. Збереженню активності мозку сприяють відсутність шкідливих звичок і постійна (до глибокої старості) інтенсивна діяльність, бажано – розумова і така, що приносить людині задоволення. Відома велика кількість довгожителів, що зустріли свій столітній ювілей в стані такої інтелектуальної активності, якій можуть позаздрити багато молодих людей.

Інтелект залежить від розмірів мозку. Переконання, що великоголові або високолобі люди розумніші за інших, існує з глибокої старовини, але не має нічого спільного з реальністю. Інтелектуальні можливості ніяк не залежать ні від ваги мозку, ні від об’єму черепа. Це підтверджується численними дослідженнями, автори яких порівнювали вказані параметри мозку знаменитих вчених, письменників, діячів мистецтва і політиків.

Ушкодження тканини мозку призводить до появи порожнин. Є думка, що будь-яке механічне ушкодження голови, пов’язане з проникненням всередину черепа твердого предмета, приводить до утворення порожнини в мозку. Це не так. Консистенція мозкової речовини схожа на желе, що швидко заповнює порожнечі. Зрозуміло, про миттєве відновлення втрачених функцій в таких випадках не йдеться: це складний процес, швидкість і результат якого залежать від природи травми, розмірів і розташування постраждалої ділянки кори, а також допомоги, яка виявляється хворому.

Активно працює не більше за 10% клітин мозку. Джерелом міфу, мабуть, є не зовсім обдумані або невірно зрозумілі висновки декількох учених, зроблені у кінці XIX, – початку XX століття. Можливо, твердження це не придбало б широкої популярності, коли б не письменники-фантасти. Ідея про те, що дев’ять десятих мозку людини містять деякі невідомі, але дуже перспективні можливості, що знаходяться доки в сплячому стані, виявилася настільки привабливою, що стала основою багатьох літературних сюжетів і поступово почала сприйматися як наукова аксіома.

У останні 100-150 років проводилося велика кількість досліджень, які спростували цю думку. Наприклад, встановлено, що мозок розділений на зони, кожна з яких здійснює контроль певних життєвих функцій (тобто усі зони однаково активні в кожен момент часу). Крім того, на прикладі мозку хворих, що страждають “нейронними” захворюваннями, було з’ясовано, що ті клітини кори, які із-за недуги вимикаються із загального процесу роботи, вироджуються. Якби твердження про 10% відтворювало реальний стан справ, картина масштабного відмирання клітин кори спостерігалася б при розкритті мозку будь-якої дорослої людини. Не варто забувати і про еволюційну сторону питання : природа зазвичай позбавляється від органів, які мало експлуатуються, і надає перевагу тим особинам, у яких такі органи атрофуються. У випадку з мозком це означає, що в кожному наступному поколінні відсоток людей, що мають невеликий об’єм кори, повинен зростати, але подібного явища не спостерігається.

Багато аспектів роботи головного мозку людини доки залишаються невивченими. Не виключено, що в найближчому майбутньому вчені знайдуть відповіді на деякі питання, і це дасть можливість відкрити нову сторінку в лікуванні від різних важких недуг.

Вам також може сподобатися