Звичаї

День Святої Трійці

Автор

День Святої Трійці в 2018 році святкуватиметься 27 травня. Це одне з 12 головних церковних свят – він присвячений євангельського події – зішестю Святого Духа на апостолів і прославлянню Святої Трійці.

У чому суть свята

Сіонська світлиця, в якій Святий Дух у вигляді вогнянних язиків зійшов на апостолів, стала першим християнським храмом.

Трійця здавна вважається днем ​​заснування Новозавітнії Церкви на землі, оскільки Святий Дух наділив апостолів особливою силою, щоб вони могли проповідувати Євангелія у всьому світі і донести до кожного звістку про Ісуса, як про Спасителя всього людства.

На честь зішестя Святого Духа свято і отримав таку назву: ця подія позначило триєдність Бога. Три іпостасі Святої Трійці – Бог Отець, Бог Син і Святий Дух – існують в єдності, створюючи світ і освячуючи його божественною благодаттю.

Свято на честь Святої Трійці встановлене апостолами – вони щорічно самі святкували день зішестя Святого Духа і заповідали його всім християнам. Вказівка ​​на це є і в Постановах Апостольських.

Але офіційно свято було встановлено в кінці IV століття після прийняття догмату про Божественне триєдності. Згодом День Святої Трійці став одним з найулюбленіших і шанованих у народі свят.

Коріння дня Троїцi сходять до часів, коли Русь ще була язичницькою. Тиждень на початку літа знаменувала остаточну перемогу природи над силами темряви, перемогу весни над зимою і початок спекотного літа.

Тому, крім церковних, з’явилося безліч народних традицій і звичаїв, які тісно переплелися з язичницькими, які стали невід’ємною частиною цього дня.

Обряди і повір’я

Святкування Трійці на Русі триває кілька днів, але в перший день, який в народі називають Зеленою неділею, люди повинні бути особливо уважні і обережні.

Тому прийнято прикрашати свої оселі різними ароматними травами, а ікони – березовими гілками, щоб захиститися від різних міфічних істот, таких як русалки, мавки та іншої нечисті.

За старих часів вірили, що в ці дні русалки виходили на берег і заманювали хлопців. Щоб цього уникнути, по берегах річок і озер кілька ночей поспіль палили багаття – вважалося, що гарячий вогонь повинен був зупинити нечисть.

Символом Трійці були пливучi по річці вінки – так дівчата ворожили на судженого і, за деякими повір’ями, відкуповувалися від русалок і мавок, яким також хочеться причепуритися. Тому вінки були дуже до речі.

Ще один обряд на Трійцю був пов’язаний із зеленню – закохана дівчина повинна була сплести своєму хлопцеві вінок з луговий трави і березових гілок. Подарувати його – значить зізнатися в любові або хоча б симпатії.
Такий вінок міг стати не тільки прикрасою і символом ніжних почуттів, але і захистом від русалок, які в ніч на Трійцю знаходили найбільшу силу і здатні були заманити до себе будь-якого хлопця.

Перетворити вінок в оберіг повинні були гілочки полину, особливо квітучою, яка, за повір’ям, відлякує будь-яку нечисть, в тому числі водяних – русалок, мавок.

Трійцю відзначали також в лісах, полях, садах – співали пісні, грали у веселі ігри. Неодружені дівчата ворожили в цей день на власноруч плетених вінках. Вінки кидали в воду і співали пісні, якщо віночки сходилися, то бути в цьому році дівчині посватанiй.

Люди вважали, що в святкову ніч сняться віщі сни, яким прийнято надавати особливого значення.

Існувало також повір’я, що чесна людина в цей день міг знайти скарб, як би почувши його заклик з глибин землі.

Прикмети

Доброю прикметою на Трійцю було сватання – вважалося, якщо на Трійцю посватався, а на Покров одружаться, значить, життя у цього подружжя буде довгою, щасливою, в любові та злагоді.

Квіти і лікувальні трави, зібрані в такий день, вважаються цілющими і здатні вилікувати будь-яку недугу, а зібрана роса володіє особливою силою, яка здатна зцілити і додати сил.

У народі вірили, що дощ на Трійцю – до врожаю, до грибів, до теплої погоди. Поганою прикметою було, якщо в цей день було жарко – значить все літо буде посушливим.

Люди вважали, що після Трійці погода стабілізується і настануть теплі, сонячні дні.

У день Святого Духа прийнято роздавати весь дріб’язок жебраком, тим самим захищаючи себе від негараздів і хвороб.