Психологія

Ознаки заниженої самооцінки

Автор

Як ми ставимося до себе, так до нас ставляться і інші. Занижена самооцінка – синдром, який може привести до серйозних проблем як в кар’єрі, так і в особистому житті.

Перфекціонізм

Перфекціонізм може бути як проявом заниженої самооцінки, так і її причиною. Перфекціоніст, що прагне до неіснуючого досконалості або просто до високих стандартів рідко отримує задоволення від своєї роботи і тому більш сприйнятливий до критики. Він прагне відповідати тому ідеальному образу, який сам для себе створив, і, не досягаючи його, відчуває почуття розчарування в собі, аж до презирства.

Мова

Людина із заниженою самооцінкою постійно використовує у своїй промові певні слова. По-перше, це негативні фрази, які виражають заперечення: «неможливо, не впевнений, не готовий, не володію відповідними знаннями; да, але … ».

По-друге, постійні вибачення. І по-третє, фрази, якi знижують цінність вчинків і праці людини. Напевно вам знайомі відмовки: «мені просто пощастило», «більшу частину роботи зробили мої колеги, а я їм просто допомагав» і так далі. Люди з заниженою самооцінкою погано сприймають компліменти і подяку, прагнучи відразу посперечатися з похвалою і довести зворотне. Чому? Вся справа в комплексі провини. Не важливо за що. Можливо, робота зроблена на їх погляд недостатньо добре або вони доклали мало зусиль, виконуючи прохання, навіть якщо виконали її. Почуття провини – наступний ознака, за яким можна визначити людину, яка не думає про себе занадто багато.

Почуття провини

Почуття провини, як і перфекціонізм може бути причиною заниженої самооцінки. Як говорить психолог Дарлін Лансер, в разі якщо людина відчуває себе глибоко винуватим і довгий час не може собі цього пробачити, він буде постійно дорікати собі за це, нагадувати про свій “вантаж на серце” і постійно соромитися за свої вчинки. В кінцевому підсумку, він втратить самоповагу і разом з цим самооцінку.

Залежність може бути і зворотною. Людина із заниженою самооцінкою страждає від постійної самокритики і не здатна адекватно сприймати помилки минулого. Звідси і невротичне відчуття провини у невпевнених у собі людей

Депресія

Згідно з дослідженням доктора психологічних наук, Ларс Мадслен – причини найчастішої депресії або постійно поганого настрою теж може бути невпевненість в собі. За її словами, самооцінка – ключ як до розвитку, так і лікуванню від депресії, яка вважається серйозною психологічною проблемою.

Виправдання

Людям з низькою самооцінкою властиво виправдовувати інших, навіть якщо їх дії суперечать всім нормам поведінки. Зазвичай вони аргументують це тим, що у кожного свої обставини, що всіх можна зрозуміти. Психологи пояснюють подібну позицію спробою уникнути критики на свою адресу, з якої цілком можна зіткнутися, засуджуючи інших.

Відсутність ініціативи

Що дійсно заважає людям із заниженою самооцінкою в професійній сфері, так це відсутність ініціативи. Така людина, має певні повноваження, при першій-ліпшій можливості передасть їх в чужі руки. Не дивно, адже він не впевнений, що впорається зі своїм завданням, навіть якщо він «ас» у своїй сфері. У суперечці зі співрозмовником він теж навряд чи зможе відстояти свою позицію, вважаючи за краще погодитися з опонентом.

Нерішучість

Відповідальність за свої рішення такі люди нести не готові. Вони взагалі вважають за краще нічого не вирішувати. Раптом вони допустять помилку, і рішення виявиться невірним. В такому випадку, уникнути критики не вдасться. Найстрашніше для невпевнених собі людей – критика близьких: рідних, друзів, яких вони бояться втратити. Адже саме така, на їхню думку, буде плата за неправильне рішення.

Спроба уникнути конфліктів

“Не впевнений – не лізь”. Саме такої позиції дотримуються люди з низькою самооцінкою. Вони готові на все, щоб уникнути конфліктних ситуацій або напруженості між людьми. Все повинно бути гармонійно, нехай це і досягається шляхом «брехні – спасіння», яка рано чи пізно призведе до більш серйозних проблем.

Ворожість

Зустрічається і зворотня сторона медалі, коли люди із заниженою самооцінкою, навпаки, проявляють відкриту ворожість і цинізм по відношенню до оточуючих. Це всього лише варіант захисної позиції, як то кажуть: «кращий спосіб захисту-напад».

Втома, безсоння, головний біль

Симптоми заниженої самооцінки можуть бути не тільки психологічними, але й фізичними. За словами психологів, крайня розчарованість в собі призводить до хронічного безсоння, втоми і головного болю.

Вам також може сподобатися