Здоров’я

Як правильно пити воду протягом дня

Автор

Кожен школяр знає, що людський організм на 70% складається з води. Коли тіло втрачає 11% води, то без професійної медичної допомоги не обійтися, а якщо цифра досягне 20%, смерть неминуча. Але мало хто знає, чим небезпечна прихована нестача води. За твердженням багатьох лікарів, організм сучасної людини сильно зневоднений. Здорові інстинкти ігноруються, тіло  забуло, як розпізнавати спрагу. Нас привчили пити чай, соки, газовану воду, їсти супи та інші рідкі продукти. Але, тільки чиста вода повністю задовольняє потребу організму у волозі. Щоб зрозуміти, як правильно пити воду протягом дня, давайте розберемося, навіщо взагалі це потрібно

Чому важливо пити воду?

Вода – універсальний розчинник і основне внутрішнє середовище організму. Ось її найважливіші функції:

 • Входить до складу всіх рідин (кров, лімфа, соки травлення, міжклітинна і внутрішньоклітинна речовина).
 • Постачає поживні речовини до тканин і органів.
 • Розчиняє продукти, які необхідно вивести з організму через нирки, шкіру, легені.

Фізіологи стверджують, що за добу організм втрачає літр рідини тільки через легені з повітрям, що видихається, ще від двох до трьох літрів виходить з потом і іншими природними виділеннями. Без води людина не в змозі прожити більше 3-4 днів. Будь-яка дієта і навіть найсуворіший піст передбачають споживання води, тому всім бажаючим скинути зайві кілограми важливо знати, як правильно пити воду протягом дня, щоб схуднути.

Яку воду пити?

Відразу уточнимо: будь-яке додавання до води – перетворює воду в напій. Навіть простий лимонний сік. Є напої, які посилюють зневоднення організму: чай, кава, пиво. Всі вони мають сечогінний ефект, тому спрагу ними вгамувати неможливо. Соки містять поживні речовини, що вимагають переробки та виведення продуктів обміну – на це витрачається вода. Те ж саме можна сказати про супи та інші види рідкої їжі. А солодка газована вода – це взагалі злочин проти організму! Так, як правильно пити воду протягом дня і якою вона має бути? Тут думки розходяться.

 • Відстояна вода з під крана придатна до вживання тільки в тому випадку, якщо вона спочатку була доброї якості: з низьким вмістом заліза, солей кальцію, інших забруднювачів. При відстоюванні протягом декількох годин з води йдуть хлор та аміак.
 • Кип’ячена вода. При кип’ятінні осідають багато непотрібних мінеральнів солі, відділяється хлор. Деякі стверджують, що кип’ячена вода – “мертва”, тому не рекомендують її пити.
 • Фільтрація. Хороший спосіб для тих, кому важко діставати чисту воду. Потрібно тільки мати на увазі, що для різних хімічних забруднювачів повинні використовуватися різні абсорбенти.
 • Структурована – тала вода. Її ще називають “живою” водою. Вченими доведено, що вона володіє особливою структурою, корисною для нашого організму. Найчистіша вода – та, що замерзає першої. Довгожителі гір зобов’язані своїм здоров’ям в тому числі і структурованій воді з льодовиків.
 • Мінеральна. Не рекомендується вживати її для втамування спраги. Така вода містить багато солей і призначається лікарем для лікування певних захворювань.
 • Добре пити воду з природного джерела (джерело, колодязь). Така вода вільна від домішок заліза і несе позитивний енергетичний потенціал. Зрозуміло, джерело повинен бути перевіреним і якісним.
 • Дистильовану воду довго пити не рекомендується – її рН близько 6, тоді як в організмі він становить близько 7,2.
 • Бутильована вода – оптимальний варіант для жителів мегаполісу, яким лінь возитися з заморожуванням або фільтруванням. Всі думки сходяться в одному – вода повинна бути чистою, з низьким вмістом лугів і інших домішок, рН – близьким до нейтрального.

Гаряча або холодна?

А як правильно пити воду протягом дня з точки зору її температури? Можна вживати її будь-якої температури, але слід знати, що тепла вода буде швидше засвоюватися, гаряча стимулювати виділення шлункових і кишкових соків, і витягатиме на себе шлаки. 

Скільки води треба організму?

Середня норма для дорослої людини становить 2 літри на добу. Також можна розрахувати її від маси тіла: 30 мл на один кілограм. Потреба у воді буде збільшуватися при фізичних навантаженнях, неправильному харчуванні, отруєнні, лихоманці, підвищенні температури повітря. У жарку пору тіло витрачає багато води на охолодження шкіри – людина інтенсивно потіє. Тому влітку норма збільшується до 3 літрів. Як визначити, наскільки зневоднений організм? Відмінний індикатор – колір сечі. У нормі вона майже безбарвна або слабо-жовта. При середньому ступені зневоднення – жовта, а при тяжкій – помаранчева. Постійним супутником зневоднення є хронічні запори.

Стакан або більше?

Як правильно пити воду протягом дня ковтками або залпом? Орієнтуються на обсяг шлунка. Дієтологи не рекомендують випивати або з’їдати за один прийом більше 350 мл в цілому. За один раз потрібно випивати один стакан води, робити це не поспішаючи, невеликими ковтками. При ожирінні, депресії, ракових захворюваннях рекомендовано підвищити разову порцію до 2 склянок. Пити повільно, частина води за цей час проходить в кишечник.

Коли і як часто?

Отже, нам необхідно випивати 8-12 склянок на день. Перший прийом обов’язково вранці: після пробудження, мінімум за півгодини до їди. Адже під час сну організм зневоднюється, необхідно поповнити запаси рідини. Загальна думка про те, як правильно пити воду протягом дня: до їжі за 30 хвилин, після їжі через 2 – 2,5 години – обов’язково. Це допоможе почати і завершити процес травлення і позбавить від помилкового почуття голоду. Якщо ви їли м’ясо, то випити склянку води потрібно через 3,5 – 4 години. Як пити в перервах між їжею: орієнтуйтеся на відчуття спраги. Можна через годину після їжі, перед тренуванням (створити запас води в організмі), за годину до сну. Якщо ви ночами не бігаєте в туалет, випивати останній стакан можна на ніч. Не можна пити воду під час їжі і відразу після неї. Так ви заважаєте травленню, розбавляєте шлунковий сік і збільшуєте обсяг вмісту в шлунку. Це шкідливо для здоров’я, адже для правильної роботи вимагається заповнення шлунка максимум на 2/3 об’єму.

Чому рекомендується пити воду на голодний шлунок? В цьому випадку вода швидко проходить в кишечник і засвоюється. До того моменту, як ви приступили до трапези, вона вже виділиться в складі травленневых соків.

Вода і схуднення

Багато дієт містять рекомендації щодо того, як правильно пити воду протягом дня. Малишева рекомендує наступну схему:

 • За 15 хвилин до їжі перед кожним прийомом їжі холодна проста вода – 1 стакан.
 • Всього п’ять прийомів їжі – 5 склянок.
 • Обов’язково стакан вранці голодный шлунок.
 • Всього за день необхідно випити 2 літра.

Олена Малишева розробила свою дієту, грунтуючись на власному досвіді. Вона схудла на 23 кг і дотримується наступної думки: важливіше те, що і скільки ви п’єте, ніж те, що ви їсте.

Як правильно пити воду протягом дня по Малишевої, ми дізналися. А для чого потрібна вода при схудненні?

 • Помилкове відчуття голоду. Виявляється, часто людина плутає спрагу і голод. Досить випити склянку води, щоб зрозуміти це.
 • Вода необхідна організму для розщеплення жирів.

Вода і хвороби: що кажуть лікарі

Гастроентерологи стверджують, що прийом води за півгодини перед їжею дозволяє організму засвоїти воду і виділити її з травними соками. Тим, хто дотримується цього простого правила, легко уникнути печії, здуття, гастриту, виразки, грижі стравохідного отвору, діафрагми, раку кишечника і ожиріння.

Проведені дослідження показали, що у таких людей ризик захворіти на рак травних органів знижується на 45%. Менша ймовірність захворіти циститом, раком сечового міхура (у тих, хто регулярно п’є воду, менш концентрована сеча), рак молочної залози. При нестачі води рідина розподіляється в першу чергу до життєво важливих органів, а м’язи і суглоби обділяє – звідси проблеми з опорно-руховим апаратом.

Гіпертонікам, астматикам, людям, що страждають ішемією серця, лікарі категорично забороняють пити воду відразу після їжі.

Тепер ви знаєте про те, як важливо тамувати спрагу і як правильно пити воду протягом дня. Висловлювання лікаря, доктора медицини Фірейдона Батмангхеліджа, тільки підтверджує все вищесказане: “Вода – це найдешевші ліки для зневодненого організму”. Іранський лікар, доктор медицини Ф. Батмангхелидж кілька років провів у в’язниці. Там він лікував в’язнів, а оскільки ліків практично не було, випадково відкрив цілющі властивості води. У 1982 році його стаття була опублікована в іранському медичному журналі, а в 1983 – в науковому розділі “Нью-Йорк Таймс”. З тих пір написано чимало наукових праць, зроблений не один десяток відкриттів і заснований цілий інститут, завданням якого є глибоке вивчення даної теми.

З початку 1990-х років доктор Батмангхелидж почав широку кампанію за освіту громадськості в області хронічного зневоднення організму. Саме воно, на думку лікаря, є причиною диспепсії, ревматоїдний-артритних і головних болів, стресу і депресії, гіпертонії, підвищеного вмісту холестерину в крові, надмірної ваги, астми і алергії. Можливо, механізм зневоднення лежить в основі розвитку инсулиннезависимого цукрового діабету. У своїх книгах лікар також радить, як правильно пити воду протягом дня, щоб схуднути.

Крім втамування спраги, доктор Батмангхелидж рекомендує підтримувати електролітний баланс, стежачи за споживанням кухонної солі і калію. На 10 склянок води необхідно вживати по пів чайної ложки солі в день (3 г). Якщо до вечора набрякають ноги – кількість солі зменшити, води – збільшити. Також важливо мати повноцінне вітамінне і мінеральне живлення. Нирки при такому навантаженні повинні бути здоровими.

Коли не можна пити воду?

Своєчасно тамуючи спрагу, прислухаючись до свого організму, неможливо нашкодити здоров’ю вживанням води. З обережністю збільшувати випивання літрiв воды потрібно при вагітності, набряках і проблеми з нирками.

Тим, хто хоче знати, як правильно пити воду протягом дня для схуднення, також потрібно мати на увазі, що більшість набряків – від зневоднення. Найчастіше вони можуть бути викликані тим, що організм утримує воду для того, щоб розбавити сіль. У будь-яких проблемних випадках перш за все обмежують споживання солей натрію і регулюють споживання калію, при цьому продовжуючи пити воду. Також слід знати, що вода – це найефективніший і натуральний сечогінний засіб.

Деяким людям важко привчити себе до регулярного вживання води. Для цього постійно носіть із собою пляшечку з водою, завжди робіть вибір на користь води між чаєм або соком, привчіть себе пити після відвідування туалету. Навчіться слухати своє почуття спраги, задовольняйте цю потребу негайно – і ви позбудетеся від багатьох проблем зі здоров’ям і зайвою вагою.

Вам також може сподобатися